Biyografi

Klasik Batı ve Balkan müzik kültürlerini özümsemiş bir müzisyen olan Emirhan Tuğa, kendine özgü müzik kimliğini uluslararası podyumlarda sunduğu yorumlarla tanıtmaktadır. Şimdiye kadar Hollanda, Belçika, Almanya, Türkiye, Japonya ve Amerika’da solo yada çeşitli oda müziği grupları, ensemble ve orkestralar eşliğinde konserler vermiştir.

Günümüz bestecileri Jan Raas, Meliha Doğuduyal, Marion von Tilzer, Yuka Tada, Ofer-Ben Amots, Önder Özkoç ve Evrim Demirel ile konser ve CD projeleri yapmıştır.

2012’de piyanist ve besteci Yuka Tada ile ilk albümünü çıkardı. “Moonlight” (Ayışığı – A.K. müzik) adlı albüm Schumann, Beethoven, Poulenc, Piazzola, Baker, Usmanbaş gibi bestecilerin eserlerinin CD kayıtlarından oluşmaktadır. Albüm tanıtım turnesi; Türkiye’de ‘Ankara Müzik Festivali’, Eskişehir, İstanbul, Japonya’da Hiroshima, Kyoto, Nagano ve Hollanda’da Amsterdam şehirlerinde yapıldı.

2015 Mayıs ayında Colorado Springs Oda Orkestrası’nın davetlisi olarak gittiği Amerika’da solo konserler verdi. Bu konserlerde W. Lutoslawski ve A. Piazzola’nın klarinet ve yaylı sazlar için yazılmış eserlerini seslendirdi. Aynı orkestra ile solist olarak 2019 Ocak ayında Amerika’da konserler verecek ve besteci Ofer Ben-Amots’un klarinet konçertosunu seslendirecek.

Eğitimci olarak Hollanda, Finlandiya, Türkiye ve Amerika’da klarinet ve müzik eğitimi üzerine seminerler ve klarinet ustalık sınıfı dersleri verdi. Klarinet ve saksafon için başlangıç methodları yazdı.

Tuğa, “Tombaz Ensemble” (Variete Oriental-Kalan Müzik) ile Türk kanto ve tango müziği uyarlamaları gerçekleştirdi. Halen Tombaz grubunda müzik, proje ve konser çalışmalarını sürdürmekte.

Tuğa, konser programlarında. bestecilerin kendi folklorik temalarından esinlenerek yazdıkları eserlerine özellikle yer vermekte. Klarinet, piyano ve oda müziği grupları için Anadolu ve Balkan geleneksel halk müziklerinin çalgısal uyarlamalarını düzenlemekte.

Bunların yanında 2010 yılında Amsterdam’da Balkan müziğini buradaki genç kuşaklara tanıtmak amacı ile Antre müzik vakfını kurdu. Halen eğitim, araştırma ve performans etkinlikleri devam eden vakfın sanat direktörlüğünü yapmakta. Antre. Hollanda’da Balkan müziği ile ilgilenen ve eğitim almak isteyen müzik severlere atölye çalışmaları ve ensemble kursları vermekte. Aynı zamanda Avrupa Birliği destekli proje ve araştırma programları kapsamında Uluslararası Değişim Projelerine katılan genç ve profesyonel müzisyenler ile konserler vermekte ve CD kayıtları yapmaktadır.

Emirhan Tuğa 1970 yılında Ankara’da doğdu. Küçük yaşta müziğe olan ilgisini keşfeden besteci İstemihan Taviloğlu’nun teşviki ile Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi. Ekrem Öztan’ın klarinet sınıfından mezun oldu. İstanbul Filarmoni Derneği’nden yurtdışı bursu kazanarak yüksek lisans eğitimini ‘Amsterdam Konservatuvarı’nda Emiel Kleymeer ve Piet Honingh ile yaptı.

Hollanda’nın Amsterdam kentinde yaşayan Emirhan Tuğa solo ve oda müziği grupları ile konserler vermekte, eğitmen olarak Amsterdam Müzik Okulu ve Amsterdam Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.